Grilovanje stejka može izgledati jednostavno, ali mnogi entuzijasti i profesionalci često se susreću sa brojnim mitovima koji utiču na način na koji pripremamo ovu ukusnu poslasticu. Razbijanje ovih mitova može vam pomoći da unapredite svoje kulinarske veštine i uživate u savršeno pripremljenom stejku. Ovo su  tri najčešća mita o grilovanju stejka i stvarne činjenice koje stoje iza njih.

Mit 1: Stejk treba okretati samo jednom

Jedan od najrasprostranjenijih mitova o grilovanju stejka je da ga treba okrenuti samo jednom tokom pečenja. Zamislite, stavite sočan komad mesa na roštilj i čekate strpljivo da se formiraju savršeni tragovi pre nego što ga jednom okrenete. Međutim, istina je malo drugačija. Okretanje stejka više puta zapravo može rezultirati ravnomernijim pečenjem. Čestim okretanjem, toplota se ravnomerno raspoređuje sa obe strane, smanjujući rizik od prekuvavanja spoljašnjih delova dok unutrašnjost ostaje nedovoljno pečena. Dakle, slobodno okrećite stejk nekoliko puta kako biste postigli savršenu teksturu i sočnost.

Mit 2: Stejk treba izvaditi iz frižidera pre grilovanja

Svi smo čuli savet da stejk treba izvaditi iz frižidera i ostaviti da stoji na sobnoj temperaturi najmanje 30 minuta pre grilovanja. Ideja je da će se tako postići ravnomernije pečenje. Ali, realnost je da čak i nakon pola sata na sobnoj temperaturi, debeli komadi mesa ostaju hladni iznutra. Pravi ključ za savršeno pečen stejk leži u pravilnom zagrevanju roštilja i pažljivom praćenju vremena pečenja. Dobro zagrejan roštilj i odgovarajuće vreme pečenja mnogo su važniji faktori za ravnomerno pečenje mesa nego što je njegovo prethodno stajanje na sobnoj temperaturi.

Mit 3: Potrebno je da stejk "odmori" nakon pečenja

Još jedan često ponavljani savet je da stejk treba ostaviti da "odmori" nekoliko minuta nakon pečenja pre nego što ga isečete. Navodno, ovo omogućava sokovima da se redistribuiraju unutar mesa, sprečavajući da iscure prilikom sečenja. Iako je tačno da sokovi imaju tendenciju da se stabilizuju tokom odmora, predugo čekanje može dovesti do hlađenja mesa i gubitka njegove sočnosti. Idealno je ostaviti stejk da odmori nekoliko minuta, ali ne previše dugo – tek toliko da se sokovi stabilizuju, a meso ostane toplo i sočno.

Grilovanje stejka može biti prava kulinarska umetnost. Čestim okretanjem, pravilnim zagrevanjem roštilja i kratkim odmaranjem nakon pečenja, možete postići savršen rezultat. Ukoliko nemate vremena ili želite da osetite meso sa pravim ukusom roštilja, potražite neki od brojnih grill restorana u Beogradu i prepustite se čarima roštilj majstora.