Kako najlakše da raspalite roštilj
Leto je stiglo, a sa njim i sezona roštiljanja. Nema ništa lepše od uživanja u ukusnoj hrani na svežem vazduhu, okružen prijateljima i porodicom. Da biste raspalili savršen roštilj, potrebno vam je nekoliko osnovnih stvari, malo znanja i nekoliko korisnih saveta. Bilo da ste iskusni roštiljdžija ili početnik, ovaj vodič će vam pomoći da pripremite i ispečete savršen roštilj.
Priprema roštilja
Priprema roštilja je ključna za uspešan početak roštiljanja. Prvi korak je odabir prave vrste roštilja. Na tržištu su dostupne različite vrste, kao što su roštilji na ugalj, plin ili struju. Svaka vrsta ima svoje prednosti i mane, ali za autentičan ukus roštilja, mnogi preferiraju roštilj na ugalj.
Kada ste odabrali roštilj, važno je pripremiti ga pre nego što započnete pečenje. Ako koristite roštilj na ugalj, napunite ga ugljem i pripremite se za paljenje. Najbolji način da zapalite ugalj je korišćenje dimnjaka za ugalj, koji omogućava ravnomerno raspoređivanje toplote. Postavite papir ili kocke za paljenje na dno dimnjaka, napunite ga ugljem i zapalite. Kada ugalj postane siv i prekriven pepelom, što obično traje oko 20 minuta, vaš roštilj je spreman za upotrebu.
Kako znati da je roštilj dovoljno topao
Jedno od najčešćih pitanja je kako znati kada je roštilj dovoljno topao za pečenje. Postoji nekoliko jednostavnih trikova koji vam mogu pomoći da procenite temperaturu. Jedan od najpopularnijih je "test ruke". Držite ruku iznad roštilja na visini od oko 12 cm. Ako možete držati ruku iznad toplote samo 2-3 sekunde, roštilj je na visokoj temperaturi (oko 230-290°C). Ako možete držati ruku 4-5 sekundi, roštilj je na srednjoj temperaturi (oko 175-230°C), a ako možete držati ruku 6-7 sekundi, roštilj je na niskoj temperaturi (oko 120-175°C).
Takođe, roštilji na plin obično dolaze sa ugrađenim termometrima, što čini ovaj zadatak još lakšim. Idealna temperatura za pečenje mesa je srednja do visoka, dok je za povrće obično dovoljna srednja temperatura.
Kako pripremiti meso i povrće za roštilj
Priprema mesa i povrća pre pečenja je ključna za postizanje savršenog ukusa. Pre nego što stavite meso na roštilj, važno je da ga marinirate. Marinade ne samo da dodaju ukus, već i omekšavaju meso. Osnovna marinada može se sastojati od maslinovog ulja, soli, bibera, belog luka i limunovog soka. Marinirajte meso najmanje 30 minuta pre pečenja, a za najbolje rezultate ostavite ga u marinadi preko noći.
Povrće je takođe važno pravilno pripremiti. Isecite povrće na komade slične veličine kako bi se ravnomerno peklo. Povrće kao što su paprike, tikvice, patlidžan i luk su odlični za roštilj. Pre pečenja, premažite povrće maslinovim uljem i pospite solju i biberom.
Kako znati da je meso ili povrće pečeno
Prepoznavanje trenutka kada je meso ili povrće savršeno pečeno može biti izazovno, ali postoji nekoliko jednostavnih tehnika koje vam mogu pomoći. Za meso, jedan od najpouzdanijih načina je korišćenje termometra za meso. Različite vrste mesa imaju različite idealne unutrašnje temperature. Na primer, piletina je pečena kada dostigne temperaturu od 75°C, svinjetina na 70°C, a govedina može varirati u zavisnosti od željene pečenosti, ali je obično između 60°C (medium rare) i 70°C (well done).
Povrće je lakše prepoznati kada je pečeno. Povrće treba biti mekano na dodir, ali ne previše mekano. Korica povrća treba biti blago zapečena, a unutrašnjost mekana. Povrće se obično peče brže od mesa, pa ga je važno redovno proveravati kako ne bi zagorelo.
Uživajte u roštilju bez stresa
Roštiljanje može biti zabavno i opuštajuće iskustvo, posebno kada ste dobro pripremljeni. Pratite ove savete kako biste osigurali da vaš roštilj bude uspešan i da vaši gosti budu oduševljeni. Ako ipak mislite da je previše posla ili jednostavno želite da se opustite i uživate u hrani bez dodatnog stresa, Beograd nudi mnoštvo odličnih grillova i roštilj restorana. Profesionalni kuvari će se pobrinuti da dobijete savršeno pečenu hranu bez ikakvog truda sa vaše strane.