Upala uha može biti ozbiljan problem, naročito tokom odmora kada želite da uživate i opustite se. Prevencija je ključna, ali važno je i znati kako pružiti prvu pomoć ukoliko dođe do upale. Evo nekoliko saveta kako da sprečite upalu uha i šta da radite ako se ipak desi.

Prevencija upale uha

Prevencija je najbolji način da izbegnete upalu uha dok ste na odmoru. Evo nekoliko korisnih saveta:

  1. Izbegavajte zadržavanje vode u ušima: Nakon plivanja ili tuširanja, nežno osušite uši peškirom. Nagnite glavu na stranu kako biste omogućili da voda iscuri iz ušnog kanala.

  2. Koristite čepove za uši: Čepovi za uši namenjeni za plivanje mogu pomoći u sprečavanju ulaska vode u uši. Ovo je posebno korisno za ljude koji su skloni čestim upalama uha.

  3. Izbegavajte plivanje u zagađenim vodama: Bakterije i virusi u zagađenim vodama mogu izazvati infekcije. Plivajte samo u bazenima i vodenim površinama za koje znate da su čiste.

  4. Redovno čistite uši: Ali budite oprezni – nemojte koristiti pamučne štapiće duboko u ušnom kanalu. Koristite specijalne sprejeve za čišćenje ušiju ili se posavetujte sa lekarom o pravilnom načinu čišćenja. Nikako i na svoju ruku ne koristite štapiće od voska i ne sipajte zagrejano maslinovo ulje.

  5. Hidratacija i zaštita ušiju: Ako je vazduh suv, koristite ovlaživače vazduha kako biste sprečili isušivanje ušnog kanala. Takođe, zaštitite uši od jakog vetra i hladnoće nosenjem kapa ili traka za glavu.

Prva pomoć kod upale uha

Ako se uprkos svim merama predostrožnosti ipak desi upala uha, evo kako možete sebi pomoći dok ne dođete do lekara:

  1. Ublažavanje bola: Koristite lekove protiv bolova kao što su paracetamol ili ibuprofen kako biste smanjili bol i upalu. Pratite uputstva na pakovanju i nemojte prekoračiti preporučenu dozu.

  2. Topli oblozi: Stavite topli oblog na uho kako biste ublažili bol. Pazite da oblog ne bude previše vreo kako ne biste izazvali opekotine.

  3. Kapi za uši: U apotekama možete pronaći kapi za uši koje mogu pomoći kod ublažavanja simptoma. Uvek se posavetujte sa farmaceutom ili lekarom pre nego što ih upotrebite.

  4. Izbegavajte vlaženje ušiju: Dok traje upala, izbegavajte plivanje i držite uši suvim. Prilikom tuširanja koristite zaštitu za uši kako biste sprečili ulazak vode.

  5. Posetite lekara: Ako se simptomi ne povuku nakon nekoliko dana, ili ako se pogoršaju, obavezno posetite lekara. Upala uha može zahtevati antibiotsku terapiju ili druge medicinske intervencije.

Upala uha može biti neprijatna, ali uz pravilnu prevenciju i odgovarajuću prvu pomoć, možete brzo ublažiti simptome i vratiti se uživanju u odmoru. Ukoliko imate bilo kakve simptome ili sumnje u vezi sa zdravljem ušiju, obratite se ORL lekaru. Stručnjaci za uho, grlo i nos će vam pružiti potrebnu pomoć i savete kako biste održali zdravlje svojih ušiju.