Foto: Freepik
Kako zaštititi psa od srčanog crva
Letnji meseci donose toplo vreme, duže dane i mnogo prilika za provod na otvorenom sa vašim ljubimcem. Međutim, sa dolaskom leta dolazi i povećan rizik od srčanog crva, ozbiljne parazitske infekcije koja može ugroziti zdravlje vašeg psa. Komarci, koji su najaktivniji tokom leta, prenose ovu bolest, pa je važno preduzeti odgovarajuće mere kako biste zaštitili svog psa.
Šta je srčani crv?
Srčani crv (Dirofilaria immitis) je parazit koji inficira srce i pluća pasa i drugih životinja. Ovaj parazit se prenosi putem uboda zaraženih komaraca. Kada komarac ujede zaraženu životinju, uzima mikrofilarije (larve srčanog crva) zajedno sa krvlju. Kada zaraženi komarac ujede drugog psa, mikrofilarije se prenose na novu životinju, gde se razvijaju u odrasle crve unutar nekoliko meseci.
Simptomi srčanog crva kod pasa
Simptomi infekcije srčanim crvom mogu varirati u zavisnosti od broja crva, lokacije infekcije i imunološkog odgovora psa. U početnim fazama, simptomi mogu biti suptilni ili čak odsutni. Kako se infekcija razvija, simptomi postaju izraženiji i mogu uključivati kašljanje, umor nakon umerene aktivnosti, smanjen apetit, gubitak težine, oticanje stomaka zbog nakupljanja tečnosti, teškoće sa disanjem, slabost ili nesvesticu.
Prepoznavanje i dijagnoza srčanog crva
Prepoznavanje simptoma srčanog crva je prvi korak, ali konačna dijagnoza zahteva veterinarski pregled i specifične testove. Veterinar može koristiti krvne testove da bi otkrio prisustvo mikrofilarija ili antigena srčanog crva. Radiografije (rentgenski snimci) i ultrazvuk srca mogu biti korišćeni za procenu obima infekcije i oštećenja srca i pluća.
Prevencija srčanog crva
Prevencija srčanog crva je ključna, jer je lečenje infekcije dugotrajno, skupo i može biti rizično za psa. Postoji nekoliko načina da zaštitite svog psa od srčanog crva:
Prevencija srčanog crva je ključna, jer je lečenje infekcije dugotrajno, skupo i može biti rizično za psa. Postoji nekoliko načina da zaštitite svog psa od srčanog crva:
Prvi korak je upotreba preventivnih lekova. Ovi lekovi su dostupni u različitim oblicima, uključujući tablete, žvakaće tablete, topikalne spot-on tretmane i injekcije. Preventivni lekovi deluju tako što ubijaju larve srčanog crva pre nego što postanu odrasli crvi. Većina ovih lekova se daje mesečno, ali postoje i dugotrajne injekcije koje pružaju zaštitu do šest meseci.
Kontrola komaraca je takođe važna. Komarci su najaktivniji u sumrak i zoru, pa pokušajte da izbegavate šetnje i aktivnosti na otvorenom u tim periodima. Koristite repelente za komarce koji su sigurni za pse i izbegavajte stajaću vodu u dvorištu, jer je to idealno mesto za razmnožavanje komaraca.
Redovni pregledi kod veterinara su ključni za rano otkrivanje i prevenciju srčanog crva. Vaš veterinar može preporučiti najbolji preventivni plan za vašeg psa i izvršiti testove za srčani crv jednom godišnje kako bi se osigurala stalna zaštita.
Lečenje srčanog crva
Ako vaš pas ipak oboli od srčanog crva, važno je odmah započeti lečenje. Lečenje srčanog crva je kompleksno i može trajati nekoliko meseci. Obuhvata upotrebu lekova koji ubijaju odrasle crve i larve, kao i antiinflamatornih lekova za smanjenje upale. Važno je ograničiti fizičku aktivnost psa tokom lečenja kako bi se smanjio rizik od komplikacija.
Lekovi za ubijanje odraslih crva se obično daju u obliku injekcija. Ovi lekovi ubijaju odrasle crve u srcu i plućima psa. Nakon početnog tretmana, pas će možda morati da ostane u bolnici na posmatranju kako bi se pratile moguće komplikacije.
Pored lekova za odrasle crve, vaš veterinar može propisati lekove za ubijanje mikrofilarija. Ovi lekovi pomažu u sprečavanju novih infekcija i smanjenju broja parazita u krvi psa.
Da bi se smanjila upala i rizik od komplikacija, vaš veterinar može propisati antiinflamatorne lekove i antibiotike. Ovi lekovi pomažu u kontroli upale koja može nastati kao rezultat umiranja crva i oslobađanja toksina.
Dodatne mere zaštite
Pored upotrebe preventivnih lekova i kontrole komaraca, postoje i dodatne mere koje možete preduzeti kako biste zaštitili svog psa od srčanog crva. Redovno čistite i održavajte dvorište kako biste smanjili broj mesta gde se komarci mogu razmnožavati. Koristite mreže za prozore i vrata kako biste sprečili ulazak komaraca u vaš dom. Kada putujete u područja sa visokim rizikom od srčanog crva, razgovarajte sa svojim veterinarom o dodatnim merama zaštite.
Ukoliko primetite bilo koji simptom srčanog crva kod vašeg psa ili želite da se posavetujete o preventivnim merama, obratite se pouzdanom veterinaru. Profesionalci će vam pružiti sve potrebne informacije i preporuke kako biste najbolje zaštitili svog psa. Briga o zdravlju vašeg ljubimca je vaša odgovornost, a pravovremena prevencija i lečenje mogu sprečiti ozbiljne posledice srčanog crva. Uživajte u letu i bezbrižnim danima sa svojim vernim prijateljem, znajući da ste učinili sve što je moguće da ga zaštitite.
Popularne pretrage
- Veterinarske apoteke
- Veterinarske ordinacije i veterinari
- Veterinarska apoteka Zemun
- Veterinarska apoteka Novi Beograd
- Veterinarska apoteka Vračar
- Veterinarska apoteka Banjica
- Veterinarska apoteka Autokomada
- Veterinar Dorćol
- Veterinar Novi Beograd
- Veterinar Mirijevo
- Veterinar Banovo brdo
- Veterinar Borča
- Veterinar Karaburma
- Veterinar Vidikovac
- Veterinar Altina
- Veterinar Žarkovo
- Veterinar Bežanijska kosa
- Veterinarska apoteka Novi Beograd
- Veterinar Novi Beograd
- Veterinarska apoteka Vračar
- Veterinarska apoteka Zemun
- Veterinari Stari grad