Foto: Freepik
Šta je apneja i kako se izboriti sa njom?
Zamislite trenutak kada zaronite u miran san, a onda iznenada – tišina. Disanje prestaje na nekoliko sekundi, možda i minuta. Ovo nije uvod u horor priču, već opis apneje, poremećaja disanja koji može uticati na vaš san i opšte zdravlje.
Apneja u dva čina: OSA i CSA
Prvo, upoznajmo zvezde večeri – opstruktivna apneja (OSA). OSA je poput nezvane gošće koja blokira disajne puteve svojim nepozvanim prisustvom tokom noći. Ovo može dovesti do glasnog hrkanja i zaustavljanja disanja, ostavljajući vas umornim i bezvoljnim.
Zatim, u drugom činu, imamo centralnu apneju (CSA), koja je više poput pauze usred jako uzbudljivog filmaa. U ovom slučaju, mozak ne šalje pravilne signale za disanje, stvarajući svojevrsni disajni dramični susret.
Rani simptomi i znaci uzbune
Kako prepoznati apneju? Ako vam partner podeli zvučne detalje o vašem "nastupu" tokom noći, to može biti znak. Glasno hrkanje i prekidi disanja su glavni akteri ovog noćnog spektakla.
Osećaj umora, jutarnji glavobolje, i čak osećaj gušenja mogu biti tragovi ovog tajanstvenih noćnih avantura. Možda niste ni svesni šta se dešava dok spavate, ali vaše telo zna.
Šta da radite ako sumnjate na apneju?
Kako se izboriti sa apnejom? Prvi korak: više informacija. Aparat za kontinuirani pritisak u disajnim putevima (CPAP) često je prva pomoć u priči o OSA. On pomaže održavanju otvorenih puteva tokom spavanja, sprečavajući apneju da naprave haos.
Promene u životnim navikama takođe mogu biti ključne u borbi protiv ovog noćnog izazova. Gubitak težine, izbegavanje alkohola i prestanak pušenja mogu biti taktike koje će vas osloboditi tereta apneje.
Ako ste primetili neke od ovih simptoma, nemojte ih zanemariti. Apneja može ostaviti dubok trag na vašem zdravlju. Za najprecizniju dijagnozu i plan lečenja, najbolje je konzultovati se sa specijalistom za uho, grlo i nos, poznatijim kao otorinolaringolog. Neka snovi budu bezbedni i neka noćna avantura bude samo čisto uživanje!