Zatvori
Huk: Izdavačka kuća za male i velike pisce

011info preporučuje

Huk: Izdavačka kuća za male i velike pisce

U svetu književnosti, inovacije ne poznaju granice, a Milica Zorić, osnivač izdavačke kuće Huk, je pravi dokaz toga. Osnovana u oktobru 2021. godine, izdavačka kuća Huk je brzo postala važan igrač na srpskoj izdavačkoj sceni, a ono što je posebno izdvaja na našem tržištu jesu posvećenost izdavanju knjiga koje su napisala deca, kao i delo ,,Knez Mihailo Obrenović 1823-1868’’, autora prof. dr Danka Leovca, koje predstavlja prvu naučnu monografiju o ovom vladaru.

Kako i kada ste pokrenuli svoju izdavačku kuću Huk? Koja je motivacija stajala iza svega?

- Izdavačku kuću sam otvorila oktobra meseca 2021. godine. Duži niz godina sam imala želju da to uradim, ali nisam se osmelila sve dok nisam privatno imala tešku operaciju i shvatila da život brzo prolazi, da već sutra može da nas nema i da bi trebalo da, sve što želimo i o čemu sanjamo, i da realizujemo.

Motivacija mi je bila da prvenstveno budemo drugačija izdavačka kuća od ostalih, da ne gledamo samo profit i zaradu, da imamo plemenit i lep odnos prema piscima, da oni budu direktni učesnici u procesu izrade svoga dela i da zarada, prvenstveno, ide većinski njima.

 

Svaki početak je težak. Sa kojim izazovima ste se vi borili?

- Izazova je bilo dosta. Ušla sam u ceo proces ne znajući o poslovanju dovoljno, ali sam bila voljna i spremna da učim i radila sam uz veliki žar i želju da što pre savladam knjigovodstvene zahteve, sistemske, ali i profesionalne. Najveću borbu sam vodila sa ulaženjem u terminologiju faktura, pa e faktura, sef, crf... Kao umetnik i pisac, morala sam da savladam sve te izazove i pobedim samu sebe. Verujem da sam brzo napredovala. Sada, kada se osvrnem, sve mi to deluje smešno, ali mi je, u početku, zadavalo velike glavobolje.

Sredstva i kako doći do njih je takođe bio veliki problem, kao i borba da se projekti koji želimo da zažive i realizuju, ali uspevala sam.

Koji su to prvi naslovi koje ste objavili i kako je tekao dalji razvoj poslovanja?

- Prvi naslov je moj roman ,,Siroče" ili „Kopil sarak“ na vlaškom jeziku. On je i izneo izdavačku kuću na plećima, pa su ostali pisci, ugovori i projekti sami dolazili. Ne verujem u slučajnosti i mislim da je trebalo da baš ovi Hukovi pisci budu uz nas i mi uz njih. Ponosna sam na našu malu Huk zajednicu i na prijateljske odnose koje kroz saradnju razvijamo.

Uz rukopis devojčice od 11 godina Vasilise Pešić iz Sombora – „Dve sestre i pećina tajni“, shvatila sam da Srbija mora da čuje za nadarenu decu i da moramo da ih negujemo i ona me je osnažila u uverenju da pokrenem projekat Deca pisci.

Sada imamo tri deteta pisca - Milu Prvanović iz Niša koja je sa devet godina napisala roman „Moć prijateljstva“i Ninu Ilić iz Boljevca, koja je sa 14 godina objavila zbirku poezije „U tvojim očima“.

Dosta nam rukopisa dece stiže, pa imam velike planove za njih.

 

Po čemu je specifična vaša izdavačka kuća?

- Izdvajamo se upravo po dečici koja su naše sovice, Hukovci, koja su najbolji ambasadori naše zemlje trenutno. U moru negativnih informacija koje čujemo i dobijamo, lepo je znati da u dečijim glavicama mašta i još kako živi i da su ova talentovana deca realizovala svoje snove i tako pokazala svojim vršnjacima da je moguće objaviti svoju knjigu ukoliko neko veruje u njih.

Knjige su zaista dobre. I Vasilisa i Mila su odabrale žanr roman u tako mladom uzrastu i sjajno su ga iznele do kraja uz moje minimalne intervencije. Obe su nadarene beskrajno i čast mi je da ih prezentujem. Nina piše zrelu poeziju tako da, dok čitate njene pesme, zaboravite da ih je pisalo dete.

Takođe moram da napomenem - veliku smo pomoć prijatelja imali za objavljivanje ovih knjiga - pravoslavna crkva iz Osla i otac Aleksandar Zeljković pružili su nam finansijsku pomoć, a i prijatelji naših pisaca su takođe donirali deo sredstava. Bez ljudi dobrog srca, ovaj projekat ne bi zaživeo.

Izdavačka kuća Huk je objavila i kapitalno delo – monografiju „Knez Mihailo Obrenović 1823-1868", autora prof. dr Danka Leovca sa Filozofskog fakulteta.

- U pitanju je prva naučna monografija o ovom vladaru, koju je naša izdavačka kuća Huk objavila u saradnji sa Ministarstvom kulture. Ovo kapitalno delo od nacionalnog značaja nagrađeno je Posebnim priznanjem za doprinos iz oblasti nauke, u konkurenciji velikog broja izdavača, na 66. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu.

Profesor Leovac radi na katedri za Istoriju srpskog naroda u novom veku i više od deset godina je istraživao i prikupljao podatke u brojnim domaćim i stranim arhivima i bibliotekama. Monografija obiluje relevantnim podacima i zanimljivim pričama koje su prikupljene tokom istraživanja i utemeljene u istorijskim izvorima.

Mnoštvo slika kao i pitak i dopadljiv stil pisanja autora pruža vam mogućnost da doživite  atmosferu XIX veka, osetite ponos zbog slavne tradicije Srbije i razumete temelje moderne srpske državnosti.

Sa Dankom je bilo jako lepo sarađivati, uživala sam radeći knjigu, jer inače obožavam Mihaila Obrenovića i pomažući mu da sve bude onako kako dolikuje ovom velikom vladaru i čoveku. Ispostavilo se da se oseća da smo dušom ovu knjigu radili, da smo zaista želeli da najpre bude lepa, a za to da bude dobra, pobrinuo sam profesor.

 

Šta sve možete izdvojiti i preporučiti iz vaše ponude knjiga?

- Toplo preporučujem sve naše naslove. Možda ovo zvuči sada pretenciozno, ali ne bismo stali iza ovih pisaca i dela da nisu zaista kvalitetna i ispunjavaju visoke kriterijume koji želimo da održimo.

Imamo i jednu knjigu, prvu tog tipa na tržištu, a to je priručnik „Srpski za Ruse“, autorke Tanje Trbojević koja je uradila divnu kombinaciju gramatike i lekcija, vokabulara i snalaženja kroz srpski koji nije ni malo lak za strance. 

Odlučili ste se za online model poslovanja. Pored vašeg sajta, da li se knjige u vašem izdanju mogu pronaći i na nekim fizičkim lokacijama?

- U planu nam je da otvorimo svoje prodajno mesto, knjižaru, no za sada poslujemo kao online knjižara i imamo distribuciju u 160 knjižara širom zemlje.

 

Kakvi su vam planovi za budućnost? Da li nameravate da proširujete listu autora i na koja tržišta se fokusirate?

- Ograničavam svoje apetite, verujte mi. Dosta ideja imam - najpre da monografiju predstavimo kako dolikuje ovakvom vladaru i imamo plan za izradu još dve nove monografije, tako da ćemo imati jednu lepu naučnu ediciju. Takođe želim da ojačam idejno i brojčano „Decu pisce“ kroz jednu zamisao, no o tome kad se desi i naravno, proširivanje našeg izdavačkog plana, broja autora, ali i nekih prevoda za koje sada sklapamo ugovore.

Dosta toga sam sebi zacrtala, tako da verujem da ćemo rasti i razvijati se u skladu sa mogućnostima.