Foto: Fortepan
Od slobode do zabrane lenstvovanja!? - Kako je Beograd postao grad (1. deo)
Kako i kada su beogradske vlasti donele zabranu besposličarenja radnim danima? Kako su građani obavešteni o naredbi da nema lenstvovanja? Beše to vreme Miloša Obrenovića.
Sve se menja sem jednoga – kafana kao centar i epicentar svih dešavanja i događanja na ovim prostorima. To i ne treba da čudi ako znamo da je na Dorćolu otvorena prva kafana na Starom kontinentu 1552. godine. Behu mehane, birtije, kafane, restorani do današnjih kafića i klubova. I nikad mi nije manjkalo posetilaca i uvek su dobro poslovale.
Taj “detalj” urbanog života Beograda registruju svi koji ga posete, i ne samo našu prestonicu, već Balkan. Često smo u prilici da čujemo ili pročitamo pomalo začuđene komentare stranaca koji se pitaju kako su u svako doba dana bašte kafića i kafana u dobroj meri popunjeni? I to najčešće mladima. Ispijaju se kafe i drugi napici u vreme kada “sav svet” radi. I sada će manje infromisan pomisliti da je ova “scena” obeležje dvadesetog i tekućeg veka? I naravno da će se prevariti!
Beograd u prvoj polovini 19. veka
Vratimo se vek ipo u prošlost, pa još koju godinu, Beograda. Vreme kada je Beograd i kneževina Srbija, nakon vekovnog ropstva, ugledalo “svetlo na kraju tunela”, slobodu. Sultan Mahmut II svojim Hatišerifom iz 1830. godine dao je autonomiju kneževini i Beret kojim je knezu Milošu Obrenoviću priznato pravo formiranja dinastije. Autonomija je podrazumevala i garancije za slobodnu trgovinu, zidanje manastira i crkava, te ukidanje spahiluka. Turci su, takođe, morali napustiti Beograd, a imanja su po “pravednoj ceni” morali prodati Srbima. Srbiji su priznate granice od 1812. godine.
Odlaskom Turaka iz Beograda, ostao je samo garnizon na Kalemegdanu, malobrojno srpsko stanovništvo, ustanici počeše slobodarski živeti u varoši beogradskoj. Nedugo po odlasku Turaka, 1831. godine počinje da radi prva štamparija, “Novine srpske” se štampaju od 1835. godine. Prvu polovinu 19. veka karakteriše munjevito menjanje izgleda i veličine grada na ušću Save u Dunav. Do tada sabijen tvrđavom i šančevima, Beograd se širi prema Savamali, Vračaru i Paliluli. To je vreme i prvog regulacionog Plana grada 1840. godine.
Znameniti Matija Ban, po kome Banovo brdo nosi ime, 1844. godine dolazi u Srbiju i oduševljeno opisuje Beograd “čije se kuće gube u moru zelenila”, upoređujući ga sa Carigradom: ”Beograd je turska varoš”, kaže Ban, „u kojoj sam mogao nabrojati jedva osamnaest kuća solidno građenih po evropskom ugledu; ali to je grad koji se izgrađuje”. Ban beleži i jezike koje čuje na ulicama grada:” Od stranih jezika se govori njemački i grčki; francuski je vrlo rijedak, a italijanski se i ne čuje. Od naučnih institucija postoje osnovne škole, gimnazija, licej i teološki seminar. Pored ovoga postoji i jedno literarno društvo. Izlaze i zvanične novine i jedan literarni časopis”. Kaže da je Beograd bio “jedna šarena trgovačka naseobina uz gradski garnizon, završni han na dugom karavanskom drumu, poslednji bazar Carigrada i prvi magazin Beča sa savskom đumruku”.
Nastaviće se...