Foto: Pavle Kaplanec
Prvi kolači Beograda
Godine 1974. Terazijama je dominirao hotel Moskva. Ništa novo, budući da je otvoren još 1908. godine kada je Beograd bio bezmalo varošica. Međutim, ovo je posebna godina u kalendaru prestižnog hotela iz razloga što je tada otvorena polastičarnica koja će narednih decenija dovesti brojne nove goste i izroditi ukuse koji će stići to Beča i Rima. Prva šefica poslastičarnice, Anica Džepina, dobila je zadatak da osmisli nove, originalne ukuse dostojne već prilično visokog renomea Moskve. Iste godine se rodio, i do danas preživeo, čuveni Moskva šnit.
Ako ste laik na polju kulinarstva moguće je da ste, zavarani imenom kolača, godinama verovali da je u pitanju ruska receptura dok se zapravo radilo o autentičnom beogradskom kolaču, nastalom u kuhinji hotela na Terazijama.
Foto: FB "Slatki kutak" - Omiljena poslastica za letnji dan, rođendan ili slavu
Slatki beogradski brend
Recept gospođe Džepine sastojao se od višanja, ananasa, badema, oraha, brašna i Petit Beure keksa. Ananas i višnje se gusto kuvaju i cede, što je tajna koja voću produžava rok trajanja. Glavna odlika penastog ukusa duguje se šamponez kremu, koji ide povrh kora od oraha i malo keksa koji sadrži taman dovoljno masnoće za poželjnu teksturu i ukus. Torta se služi hladna, a svež šlag se dodaje neposredno pre serviranja. Povrh njega je poželjno naređati i nekoliko listića badema.
Svakako postoje i druge verzije Šnita sa kojima se tokom godina eksperimentisalo (i sa kojima možete i sami eksperimentisati u svojoj kuhinji) – ananas se menjao malinama ili breskvama, a različiti šefovi poslastičarice su unosili svoje male izmene. Originalan recept je ipak ostao najpoželjniji i najpopularniji, pa se Moskva šnit pre ili kasnije vraćao u svoj izvorni oblik, u kome ga danas u proseku naručuje više od 200 gostiju dnevno, iako je ponuda poslastičarnice dogurala daleko od te 1974. i danas broji gotovo tri stotine različitih torti. Na ovaj broj dodajte i blizu 1000 celih torti koje su svakog meseca isporučene van poslastičarnice.
Kako se Šnit pokazao kao veoma voljena i unosna investicija, hotel Moskva je odlučio da ga zaštiti i brendira. Ako se nađete u bašti neke poslastičarnice u Rimu, Ženevi ili Čikagu i na meniju prepoznate naziv Moskvinog specijaliteta, znaćete da dolazi iz kuhinje u centru naše prestonice.
Foto: FB stranica "Poslastičarnice Pelivan" - Jedno od omiljenih "slatkih mesta" generacija Beograđana
Najstarija beogradska poslastičarnica
Interesantna je činjenica da popularnost veoma starih i tradicionalnih beogradskih poslastica ne jenjava kao što bismo očekivali. Ako Šnit kojim slučajem zvuči suviše komlikovano, tu su žito sa šlagom, kesten pire, čak i hladna boza koji još uvek žive prilično intenzivno u beogradskim poslastičarnicama. Orijentalna zaostavština koja je svakodnevno prisutna na našim tanjirima ogleda se i u najvoljenijim poslasticama Beograđana – počnite samo od baklave.
Omiljenost turskih slatkiša nije slučajna. Prvu beogradsku poslastičarnicu je još 1851. godine otvorio nekadašnji rvač, Mustafa Pelivan i nazvao je po porodičnom imenu. U ponudi su bli samo orijentalni kolači, boza i limunada. Možete li da zamislite oduševljenje Beograđana kada se u gradu pojavio objekat namenjen isključivo poslasticama? Ono što nas zanima jeste da je Pelivan preživeo okupacije, krize i ratove i da živi i danas, pet generacija nakon svog osnivača. Ovde još uvek možete naići na originalnu ponudu kolača iz sredine XIX veka, svakako obogaćenu i proširenu, a nemojte se začuditi ni ako naiđete na repliku Moskva šnita, koja deli višnje sa baklavama i nugat tortom.